روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان

تصمیم گرفتم این پست رو با توجه به سوال هایی که توی پست قبل مطرح شد پیش ببرم :

شما چه چیزی را مصداق خشونت می‌دانید؟

به نظر من خشونت و به خصوص خشونت علیه زنان فقط و فقط شامل کتک و تنبیه های جسمی نمیشه . نگاه جنسی نسبت به زن ، انتساب القاب و انواع صفت ها به زن اونم به خاطر نوع پوشش و یا حتی نوع تفکر ، ایجاد انواع محدودیتها با عناوینی همچون « غیرت » و ساخت جُک های جنسی ، خود مصداق بارزی از خشونت علیه زنان هست . گرچه تعریف کلی جامعه از خشونت علیه زنان همون کتک و تنبیه های جسمی هستش . به همین دلیل از بقیه این خشونت ها غافل شدن و در بعضی موارد حتی بدون اطلاع از این موضوع جزئی از ترویج این خشونت شدن . من بجز مورد اول (کتک و تنبیه های جسمی) ، بقیه موارد رو جز خشونت نوین نام گذاری میکنم ، درست مثل زندگی کارمندی که به عنوان برده داری نوین شناخته میشه . دلیلش هم اینه اینقدر این جریان تو جامعه وسیعه که دیگه یه چیز خیلی عادی به حساب میاد و اکثریت هم اونو پذیرفتن حتی خود زنان .

فکر می کنید چه مواردی جزو خشونت است اما زن ها به آن عادت کرده اند و گمان می کنند امری عادی است؟

خب فکر کنم تو قسمت قبل تقریبا این سوال رو هم جواب دادم اما میخوام اونو تکمیل کنم . علاوه بر موارد بالا این که درصد وسیعی از زنان حالا به هر دلیلی رویاهاشون رو دنبال نمیکنن و به قولی نمیخوان مستقل باشن و خوشبختی رو تنها در ازدواج و بچه دار شدن و امثال این چیز ها میدونن اتفاقا رسانه هم داره با فیلم های مسخره ای که میسازه زن رو به مثل ماشین جوجه کشی نشون میده که شب و روز تو خونه در حال بچه داری غذا پختن هست . دقیقا یه کوچی میشه از خانواده اون اجتماع غالب که بیشتر تحت نظارت پدر یا برادر بزرگ هستش به یه خانواده دیگه که اونجا باز شوهر بجای اونها نظارت رو بر عهده داره و زن خودش رو وابسته به اونا میدونه در صورتی که خودش میتونه مستقل از همه زندگیشو بچرخونه . این مسئله همیشه برای من جای سوال بوده که چرا ؟ از بعضی خانم ها دلیلش رو پرسیدم بیشتر این جواب رو شنیدم که این شغل یا فلان کار مردونه اس ! دقت کنین همین جواب یعنی اینکه حتی خود زنان هم باور دارن به اینکه فلان شغل مردونه اس ! یه عزیزی میگفت  : بزرگترین گناه ، باور به گناه است .

به نظر شما سکوت زنان در برابر خشونت مصداقی از زنان علیه زنان است یا خیر؟

اگر بخواهیم راجع به زنانی حرف بزنم که از موارد نام برده آگاه هستند و باز سکوت میکنن جواب من بله هست . چرا که میتونن با حرف زدن راجع به این موضوع علاوه بر این که از حق خودشون دفاع کنن ، باعث آگاهی بقیه هم بشن .

و در آخر روی سخنم با خود ما مردان هست . تو آقایی که حالا با هر بهانه ای باعث توهین و ایجاد محدودیت برای زنان میشی ! فقط برای یک لحظه خودتو جای یک زن بزار ، کوچک ترین کاری که میتونی انجام بدی اینه یه روسری بزار سرت و بلو جلوی آینه ، ببین از دیدن چهره خودت لذت میبری ؟ دوست داری یکی هر روز بیاد و بگه باید حتما اینو بزاری سرت و بری تو جامعه ؟ 

پ ن : من با نوع پوشش ، عقیده و ... هیچ شخصی مشکلی ندارم ، من فقط با تحمیل اون پوشش ، عقیده و ... به یک جمع مشکل دارم . در ضمن اگه کم و کاستی هم تو این متن بود به بزرگی خودتون ببخشین . فقط خواستم جزئی از این حرکت قشنگ باشم :)